Meteorska grupa





Meteorski potok Perzeidi ove su godine izuzetno dobri za promatranje. Mjesec je blizu mladjaka u periodu maksimuma. Nazalost, sam maksimum aktivnosti nismo bili u stanju promatrati zbog losih vremenskih prilika.

ZHR profil

Koristeci svoja promatranja, promatranja nizozemske grupe (koje?), te promatranja gospodina Georga Zaya (SAD) konstruirali smo krivulju ZHR-a za cijeli period od 9.8. do 17.8. Zahvaljujemo se g. G. Zayu i nizozemskoj grupi za ustupljena promatranja. [tablica ukupnih ZHR-a] Proucavajuci profil ZHR-a dosli smo do zakljucka da se nista spektakularno nije dogodilo sa potokom Perzeida, mada su neke anomalije uocene. Bez veceg statistickog uzorka ne mozemo kategoricki tvrditi da one nisu dio statisticke fluktuacije mjerenih vrijednosti. Primarni maksimum, koji nismo promatrali zbog loseg vremena, dogodio se malo kasnije negoli je to predvidjeno. Sekundarni maksimum, koji smo promatrali, pokazao je oko 50% vecu aktivnost nego sto se ocekivalo. U IAUC 6450 grupa iz Madjarske izvjestila je o porastu aktivnosti 3 puta iznad normalnog. Nasa promatranja ne mogu potvrditi ovakvu tvrdnju. Kako bi se izvuklo vise podataka iz ove krivulje, mora se vise promatranja uzeti u obzir i usrednjiti.

DISTRIBUCIJA PO MAGNITUDAMA

Promatranja meteora iz svih datuma distribuirana u po razredima od pola magnitude i u razredima od magnitude. [graf 1 raspodjela po pola magnitude] [graf 2 raspodjela po 1 magnitudi s fitanjem na normalnu krivulju] Primjecujemo iz prvoga grafa ostre minimume na polucjelobrojnim razredima. Ovakva raspodjela ne moze se dobro fitati teorijskom krivuljom. Polovicne magnitude ne preferiraju se dovoljno. Greska odredjivanja magnitude iznosi do 1m, i polovicne vrijednosti daju se samo u slucaju nesigurnosti. Drugi graf (razredi cjelobrojnih magnituda) izuzetno je dobro nafitan na teorijsku krivulju. To pokazuje da nista nije lose sa podacima i da uzimanje razreda pola magnitude nema smisla. Raspodjele po magitudama po danima dani su u tablici. Iako C.M.Gaskell (University of Nabraska) u IAUC 6450 izvjestava o povecanju srednje magniude Perzeida za 2 magnitude, nasi podaci ne pokazuju nikakvo drastixno povecanje u srednjoj magnitudi. Proracunata je ukupna raspodjela magnituda Pewrzeida i iz nje izracunali smo populacijski index.

ODREDJIVANJE POLOZAJA RADIJANTA UCRTAVANJEM.

NIJE NAPRAVLJENO

DISTRIBUCIJA VREMENA

ALAN NAPISI NESTO O TOME

RADIO PROMATRANJA METEORA

Promatranje meteora uz pomoc radija je vrlo korisno jer se moze pratiti aktivnost meteora cak i tokom bijela dana, kada je oblacno i kada je pun Mjesec. Princip promatranja meteora uz pomoc radija je vrlo jednostavan. Upotrebljavaju se frekvencije u VHF podrucju (30 - 100 MHz). Odasiljac i prijemnik su medusobno udaljeni 500 do 2000 km tako da zbog zakrivljenosti Zemljine povrsine direktni prijem nije moguc. Kada meteor ude u atmosferu njegov trag odbija radio valove odasiljaca prema prijemniku, te mi cujemo radio signal. Signal se cuje onoliko dugo koliko je trag prisutan u atmosferi (0.1 s do nekoliko min). Prilikom ulaska meteoroida u atmosferu, meteorski i atmosferski atomi ioniziraju, te nastaje rep iona i slobodnih elektrona. Teoretski i ioni i elektroni sudjeluju pri odbijanju signala. Medutim, ioni su preteski da znacajno pridonesu odbijanju valova tako da se samo elektroni uzimaju u obzir. Oprema koja se upotrebljava sastoji se od :

Idealni odasiljac za meteorska promatranja bi se trebao nalaziti istocno ili zapadno od prijemnika, ispod horizonta i trbalo bi raditi puna 24 sata. Najidealnija frekvencija je ona koja daje minimalnu interferenciju. Najniza upotrebna frekvencija za meteorska promatranja ovisi o dobu dana, godisnjem dobu i stanju Sunceve aktivnosti.Najniza frekvencija se krece od15-30 MHz, a najvisa koja se moze upotrebljavati je negdje oko 400 MHz, ali se najcesce upotrebljavaju frekvencije od 30-100 MHz. Smetenje kod pracenja meteora upotrebom radia mogu biti ljudskog i prirodnog porijekla. Smetnje ljudskog porijekla dolaze od obliznjih radio i televizijskih odasiljaca, elektricnih motora, neonskih lampi, elektricnih ograda i dr., dok su smetnje prirodnog porijekla gromovi, munje, polarna svjetlost. Idealno promatracko mjesto bi se trebalo nalaziti u dolini okruzenoj brdima da bi se sto vise smanjila lokalna interferencija. Zanimljivo je to da neki radio amateri upotrebljavaju frekvencije od 144 MHz za komuniciranje, na dane maksimuma meteorske aktivnosti, na udaljenosti koje im inace nisu dostupne.

DODATAK - SEMINARSKI RADOVI



Zadnja promjena: 20.08.1996.