O VSA opcenito


VSA je nastala u krilu VO, jedne od rijetkih amaterskih zvjezdarnice u Hrvatskoj. VO je takodjer veoma avandgardna ustanova, nastala u doba kad je u javnosti postojao veoma mali interes za astronomiju, i pogonjena radom i entuzijazmom njenih osnivaca i clanova. U posljednjih nekoliko godina VO se afirmirala u svijetu kao jedna od principijelnih observatorija koje promatraju i pronalaze mala tijela Suncevog sustava. Nakon sto je na VO otkriveno i nekoliko novih asteroida, nema sumnje da je ono sto je nekad bio mali projekt zvjezdoznastva u jos manjem mjestu narastao i presao u profesionalne vode. I tako, da bi k sebi privukla sto vise tog mladenackog entuzijazma, kao i da bi mladima pruzila priliku da rade sa astronomijom bez straha da ne budu cijenjeni zato sto su mladi.


I VO i VSA su smjesteni u piktoresknom istarskom gradicu Visnjanu, u sredistu Istre, medju brdima pokrivenim lozom i neprohodnom istarskom makijom. Svega nekoliko kilometara udaljen od turistickog sredista Poreca, Visnjan kao mali grad ima tu rijetku cast da se u njemu nalazi jedna od prominentnijih svjetskih observatorija na podrucju malih tijela Sunceva sustava. VSA je zazivila zahvaljujuci najprije trudu i entuzijazmu Korada Korlevica, Petra Radovana, Zorana Ivezica-Pasinija, i drugih. Zahvaljujuci istom tom entuzijazmu VSA je uspjela preziviti mnoge teske trenutke, pa izmedju ostalog i rat na ovim prostorima. Danas nakon rata, usprkos teskoj financijskoj situaciji, VSA spremno ceka bolje dane.



Svaka VSA do sad se intenzivno bavila sa nekoliko osnovnih podrucja astronomskog rada: meteorskim promatranjima, fotometrijom promjenljivih zvijezda, racunalskim software-om, te izdavackom djelatnosti, koja se u zadnje dve godine prosirila i na Internet. Uz te stalne teme, cesto su se VSA okretale oko nekog centralnog dogadjaja, kao vec spomenuti pad kometa Schoemaker-Levy na Jupiter 1994. godine. Bitno je i to sto je na VSA tokom godina nastao nemali broj znastvenih radova koji su veoma dobro primljeni u stranim i domacim znanstvenim krugovima.

VSA je kao ljetna skola astronomije veoma dobro primljena i vec nekoliko godina uziva ugled da kontinuiranim i ozbiljnim radom obucava buduce mlade strucnjake za ozbiljan pristup radu u njihovim poljima, kao i sto sluzi kao odlicno mjesto za druzenje i razmjenjivanje iskustva sa drugima koji imaju interesa u astronomiji.


I ove godine VSA ce podijeliti svoj rad u nekoliko skupina, koje su, nekim slucajnim redom: skupina za meteore, pod zajednickim vodstvom Nikole Biliskova, Slavena Garaja, i Alana Peveca, skupina za fotometriju promjenljivih zvijezda, pod vodstvom Giovannija Sostera, skupina za rad teleskopa, pod vodstvom Vanje Brcica, skupina za homepage, pod vodstvom Gorana Jerasa, i konacno, rad na Schmidt-Cassegrain kameri, pod vodstvom Zeljka Andreica.

Sve grupe ce grupe raditi odvojeno, no buduci da skoro svi koriste iste prostorije i opremu, te dijele vrijeme na teleskopu (osim grupe za meteore i homepage), suradnja ce biti jedan od kamena temeljaca uspjesnog rada. Iako sam teleskop jos od prosle VSA ima nekih problema sa pracenjem, grupa za teleskop se nada te probleme rijesiti u prvih par dana kako bi svi mogli sto vise raditi sa teleskopom i skupiti sto vise mjerenja. Nakon VSA 96 Zvjezdarnica Visnjan planira nastaviti rad i suradnju na svojim oubicajenim projektima, ostajuci istovremeno u dodiru sa svim sudionicima VSA.


Nazad na glavnu stranicu


Zadnji puta promijenjeno 10.08.1996.