Visnjanska skola astronomije kroz vrijeme


VSA je zapocela s radom prije 8 godina, kao jos jedna od edukacijskih aktivnosti Zvjezdarnice Visnjan. Od tada se iz godine u godinu potvrdjuje kao medjunarodna astronomska skola. Pocevsi sa radom 1989. godine kroz VSA i Zvjezdarnicu Visnjan je do sada proslo 200 tinjak ucenika i studenata. Unatoc mnogim problemima financijske i druge naravi tjekom domovinskog rata, VSA je prezivjela prve, teske, godine, ali se ipak kontinuitet nije prekidao. Tijekom tih astronomskih "workshopova", praktikuma, napravljena su mnoha mjerenja i iz njih znanstveni radovi, neki objavljivani i u strucnim astronomskim casopisima sirom svijeta.
Vec od 1989. godine VSA je prikupljala sudionike iz svih krajeva bivse Jugoslavije i inozemstva. Od samog pocetka rada pozivali su se strani i domaci strucnjaci - predavaci, da drze predavanja iz sirokog spektra tema. Od gostijju van Hrvatske najcesci su dosad bili slovenci i talijani, a od predavaca najdalji je bio prof. Genadij A. Andreev iz Rusije.

Sama ideja VSA je bila napraviti ljetnu istrazivacku skolu astronomije koji bi se nacinom rada razlikovao od astronomskih kampova kod nas. Visnjanskoj skoli je prvenstveni cilj bio pruziti ucenicima i studentima mogucnost da uz atmosferu i znanstveno okruzenje, naprave korisna opazanja, dobar astronomski posao, a ujedno i povecaju i dopune svoje astronomsko znanje. Medjusobno upoznavanje ucenika i predavaca zainteresiranima omogucava rano zapocinjanje znanstvee karijere. Tijekom skole predavaci i ucesnici rade i zive zajedno imajuci na umu samo projekat na kojem rade.

Pri astronomskoj skoli se zahvaljujuci mnogim sponzorima uspijeva ici u korak sa svijetom, iako nas od njega jos dijeli ponor. Jedan od sljedeci koraka modernizaciji Zvjezdarnice, a ujedno time i poboljsanje uvjeta za rad VSA bilo prikljucenje na globalnu mrezu Internet preko CARNeta. Uvodeci nove tehnologije, pri Zvjezdarnici su zajedno sa sudionicima VSA automatizirali skoro u potpunosti teleskop. Zbog svega toga VSA je po rezultatima dobivenim astronomskim mjerenjima uz bok svjetskim javnim zvjezdarnicama. Na VSA je od samih pocetaka, dakle prvih skola bila posebna paznja posvecena meteorima, posebno Perzeidima u vrijeme cijeg maksimuma se uglavnom odrzava skola. Tokom svih ovih godina se Medjunarodnoj meteorskoj organizaciji (IMO) svake godine dostavljani dragocjeni podaci iz Visnjana. Sada je VSA vec dobila jedan kontinuitet i uhodanost, ali takodjer i ugled kao najbolja skola astronomije u Hrvatskoj. Nabavkom novog metarskog teleskopa ciji dijelovi su vec u Visnjanu i njegovim postavljanjem ce se i VSA otvoriti nove mogucnosti.


Galerija slika sa proslih VSA, kao i sa Zvjezdarnice Visnjan

Popis sudionka proslih VSA

Indeks znastvenih radova proslih VSA


 


Nazad na prethodnu stranicu English version

Zadnji puta promijenjeno 10.08.1996.